September 25, 2021 05:37
Свет

Истражување: Антителата исчезнуваат шест месеци по примањето на втората доза „Синовак“

Антителата кои се создаваат по кинеската вакцина „Синовак Биотек“ против Ковид-19 паднале под клучниот праг за околу шест месеци по втората доза кај повеќето од оние кои ја примиле, додека третата доза имала силно стимулирачко дејство, покажува лабораториска студија .

Кинески истражувачи ги објавија наодите од студијата заснована на примероци од крв земени од здрави возрасни лица на возраст од 18 до 59 години, пренесува „Ројтерс“.

Меѓу учесниците кои примиле две дози, во временски период од две или четири недели, само 16,9 проценти односно 35,2 проценти, соодветно, имале неутрализирачки антитела што биле над она што истражувачите го сметаат за праг кој може да се детектира шест месеци по втората доза, се наведува во студијата.

Индонезија и Тајланд веќе се согласија да дадат вакцини од „Модерна“ или „Фајзер“, како трета доза, на некои луѓе кои биле целосно вакцинирани со „Синовак“, поради загриженост за нејзината ефикасност против делта варијантата на коронавирусот.

Турција започна да нуди трета доза „Соновак“ или „Фајзер“ на некои луѓе кои примиле вакцина „Соновак“.

На крајот на јуни, „Синовак“ испорача повеќе од милијарда дози вакцини, кои се клучни за имунизација во Кина, Бразил, Индонезија и Чиле.

AnimeBee: Ace Attorney Season 2 anime episode 23 online free at https://animebee.to watch anime online

AnimeHeaven: The Squid Girl 2 anime episode 12 online free at https://animeheaven.pro weathering with you animeheaven

Website https://wcostream.cc: Watch Zetsuai 1989 wcostream Episode Full wcostream hunter x hunter

Watch Mormorando Episode Full

Profile ameba: https://profile.ameba.jp/ameba/animefreakws

Qooh: http://qooh.me/gogoanimebe