June 16, 2021 07:38
Балкан

Истрага на грчкото Обвинителство за лажните вести поврзани со тестовите за домашна употреба за Ковид-19

Грчкото Обвинителство ќе започне прелиминарна истрага за лажните вести што се шират на интернет, а се поврзани со тестовите за домашна употреба, т.н. селф тестови за Ковид-19, кои задолжителни за учениците, објави грчката новинска агенција АНА-МПА.

Според АНА-МПА, во лажните вести пишува дека ако ученик кој се тестирал со селф тест, добил позитивен резултат, а при вториот тест се потврди дека е заразен, тогаш ќе биде пренесен во „ковид центар”, нешто што не постои и не е предвидено во соодветната министерска одлука.

Надлежната обвинителка дала наредба да започне истрага, односно да се откријат лажните вести, како и оние кои ги шират.

WCOStream watch anime free: Watch The Rising of the Shield Hero Season 2 Episode 1-Preview

GoGoAnime detective conan gogoanime: Watch Re:ZERO -Starting Life in Another World- Episode 10 (https://gogoanime.be/m/EGo/ep-10)