October 25, 2020 00:48
Магазин

Исповед на момче на Лепа Брена од 1985 година: „Мирко, најголема желба е да основам семејство“

Таа често ми велеше: „Мирко, најголема желба ми е да основам сопствено семејство!“

Лепа Брена ја започна својата кариера во 1980 година, а пет години подоцна, кога била објавена оваа статија, таа веќе била национална sвезда.

Во тоа време, медиумите пишувале за нејзиниот брак со новинарот Ратко Кнежевиќ, а нејзино поранешно момче се огласило во медиумите. Сепак, немаше ништо од тој брак, а Брена се омажи за тениската sвезда Слободан Бобо Живојиновиќ шест години подоцна.

Декември 1985 година: Веста дека Лепа Брена ќе се омажи за младиот новинар Ратко Кнежевиќ ја возбуди не само Кикинда, туку и соседен Зрењанин. И не без причина. Затоа што убавата, витка, долгонога пејачка оставила длабоки траги во Зрењанин. Не само што имала многу обожаватели во овој град, но Брена била поврзана со романтични сеќавања за Зрењанин.

Тамошните жители биле убедени дека убавицата Брена еден ден ќе стане нивна снаа. Затоа што, нејзината романса со диџејот Мирко Крлиќ не изгледала како минлива врска, траела долго, а самата Брена во едно интервју изјавила дека има еден дечко што искрено го сака.

Многумина во тоа време се прашуваа кој е тој, а само луѓето од Зрењанин знаеа дека тој е нивниот диџеј – млад човек, висок, згоден.

Мирко Крлиќ, сопственик на кафулето „Рокси“ на улицата „Гимназиска“ и диџеј, еднаш ја раскажа својата емотивна приказна за врската со Брена за „Југопапир“ и „Сабор“.

– Точно е дека Лепа Брена беше моја девојка долго време и дека се сакавме. Но, сега тоа е веќе минато и сме само добри пријатели. За она што го кажува Зрењанин чаршија, дека таа требаше да се омажи за мене – можам да кажам дека сето тоа беше имагинација и нечии убави желби … но, можам да кажам дека после нашата врска, Брена беше и останува одличен пријател за мене.

– И да ви ја кажам вистината, воопшто не бев изненаден кога неодамна беше објавено дека се омажи. Бидејќи јас знаев за нејзината желба долго време. Додека бевме заедно, таа честопати ми велеше: „Мирко, најголема желба ми е да основам сопствено семејство. Постојано ме прогонува мислата дека еден ден ќе помине славата и ќе останам сама…“ Не можеше да се ослободи од тој страв, особено затоа што таа постојано се одвојуваше од нејзините родители, кои живеат во Брчко – изјавил тогаш Крлиќ за „Југопапир“ и „Сабор“.

– Ја запознав Брена кога за прв пат настапи во Зрењанин. Тоа беше пред неколку години, кога пееше во хотелот Војводина како неоснована пејачка. Се засакавме на прв поглед. И почнавме да се забавуваме. Потоа работев како диџеј во Младинскиот центар, а подоцна и во барот. Брена неколку месеци пееше во нашиот град.

– Додека таа беше гостинка тука, не помина еден ден без ние да бидеме заедно. За тоа време, добро ја запознав и можам да кажам дека нејзиниот секојдневен живот целосно отстапува од улогата на пејачка. На работното место, таа беше професионална до крај, и после тоа – многу обична, морална жена, покрај тоа, за нејзината возраст и многу интелигентна. Таа знаеше што сака…

Преземено од Фактор