Спорт

Исланд со втор тим ја декласираше Франција

Исланд го приреди најголемото изненадување во досегашниот дел од европскиот шампионат, откако во извонреден меч ја декласираше Франција со убедливи 29-21. „Триколорите“ како големи фаворити влегоа во натпреварот, поради серијата победи од досегашниот дел од ЕП, како и поради фактот дека Исланѓаните во последните три дена добија дури осум позитивни тестови на коронавирус, меѓу нив и на најдобриот ракометар на оваа селекција, Арон Палмарсон.

Сепак, и така сериозно ослабени исландските ракометари собраа сили за фантастично издание во Будимпешта. Мечот беше израмнет само во првите десетина минути, кога по 4-4 следеше фурија на исландскиот национален тим, кој експресно поведе со 10-5. Французите, кои на овој меч на клупата го немаа селекторот Жил поради коронавирус, беа во шок и не успеаја да се разбудат, а очајниот финиш на полувремето придонесе „триколорите“ на одмор да заминат со огромна негатива од 17-10. Надежите за чудесен камбек исчезнаа уште на самиот почеток од вториот дел, откако стана јасно дека Исланд одлично ја има анализирано играта на противникот, а Французите намат никакви шанси да влезат во серија со која би се вратиле целосно во мечот.

Магнусон со десет гола беше најефикасен во исландскиот национален тим, девет погодоци постигна Кристјансон, а извонреден на голот на Исланд беше Халгримсон. На спротивната страна најефикасни беа Мин, Турна и Деска со по пет погодоци.

Правдата на овој натпревар ја делеа македонските судии Начевски и Николов, кои одлично си ја завршија работата.

https://gogoanime1.be/. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

Naruto (Dub)

One Piece (Dub)

GoGoAnime Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Movie: Mugen Train (Dub)

free anime online GoGoAnime Attack on Titan Final Season (Dub)

Kiss x Sis (TV)