November 27, 2021 19:22
Свет

Исклучен руски нуклеарен реактор, испуштал пареа

Нуклеарен реактор на југот на Русија е исклучен бидејќи е откриено дека испушта пареа, но тоа не предизвикало зголемување на радиоактивното зрачење.

Како што наведува Розенергоатом, подружницата на руската нуклеарна агенција Росатом, реактор број 2, од четири што ги има електраната во близина на Ростов на Дон, на југот од земјата, мораше да се затвори поради поправки, бидејќи синоќа во 23.55 часот по средноевропско време беше откриено дека испушта пареа.

„Причината е неисправен спој на цевката од 18 милиметри преку која не-радиоактивна вода оди до генераторот на пареа на реакторот”, наведува Розенергоатом.

https://animedao.nl watch anime free

WCOStream Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Watch Legend of the Galactic Heroes: Die Neue These Second Part 2 Episode 4

Code Geass: Akito the Exiled - Memories of Hatred (https://twistmoe.net/m/Edj) Episode Full

AnimeTV: Sekirei (Dub) anime episode 12 online free at https://animetv.cc death note anime tv