January 24, 2020 00:50
Свет

Ирска закажа предвремени парламентарни избори за 8 февруари

Ирска ќе одржи предвремени парламентарни избори на 8 февруари, објави државната телевизија РТЕ, повикувајќи се на владини извори по седницата на кабинетот.

Владата во Даблин соопшти дека дополнителни детали ќе бидат објавени подоцна во текот на денот, кога се очекува премиерот Лео Варадкар да побара од претседателот Мајкл Хигинс да го распушти Парламентот.

Нови вести

Гутереш: Ја губиме војната против климатските промени, постои закана за опстанок на човештвото

Filip

Стотици мигранти ја минаа границата на Гватемала со Мексико

Filip

Стејт департментот со предупредување за оние кои патуваат во Кина

Filip