Свет

Иран ја отфрли можноста за дијалог со САД

Иранскиот министер за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф ја отфрли секоја можност за преговори со САД, кои би можеле да доведат до смирување на тензиите во Заливот, пренесува јапонската агенција Кјодо.

,,Нема можности за преговори”, изјави Зариф, кој престојува во Токио, на прашањето на новинарите дали е подготвен да започне билатерални разговори со Вашингтон за да се смират тензиите.

Напнатоста во регионот порасна нагло последниве недели откако почнаа да имаат ефекти американските санкции против Иран, кои беа воведени по повлекувањето на земјата од нуклеарниот договор во 2015 година.

Трамп негираше дека подготвува 120.000 војници за Блискиот Исток.

Нови вести

Ирски министер за надворешни работи: ЕУ нема да му понуди на новиот британски премиер подобар договор

Igor

Меј: На 7 јуни поднесувам оставка (видео)

Igor

Избори за ЕП: Денеска гласаат во Чешка и во Ирска

Igor