Свет

Иран: Сериозно ќе одговориме на евентуалните европски санкции

Иранското Министерство за надворешни работи предупреди дека сериозно и силно ќе одговори на евентуалните европски санкции.

Портпаролот на иранското МНР, Абас Мусави изјави дека Техеран е целосно подготвен да одговори на секоја добра волја и конструктивен напор за зачувување на нуклеарниот договор.

– Велика Британија, Франција и Германија покренаа акција во рамките на иранскиот нуклеарен договор и отворија пат кон можни санкции како одговор на обидите на Техеран да се повлече од одредени делови на договорот, изјави шефот на дипломатијата на Европска Унија, Жозеп Борел.

Трите земји, кои во 2015 година потпишаа меѓународен договор, заедно со САД, Русија и Кина, преку писмо ги известија Борел, дека покренуваат механизам за спорот, зголемувајќи го притисокот врз Техеран.

Тие истакнаа дека целта на одлуката е да се зачува договорот и со Иран да се разговара што треба да направи земјата за да ги измени своите одлуки. Како што нагласија, целта не е повторно воведување санкции од ЕУ.