December 9, 2019 03:13
Економија

Иран пронајде ново нафтено поле

Иран откри ново нафтено поле на југот од земјата, соопшти иранскиот претседател Хасан Рохани. Како што изјави, нафтеното поле е со околу 50 милиони барели сирова нафта.

Со ова, докажаните ирански резерви на нафта се дополнително зголемени. Иран досега имаше докажани резерви од околу 150 милиони барели сирова нафта.

Рохани рече дека нафтеното поле е откриено во провинцијата Хузестан која е богата со нафта.

Иранскиот претседател ова го соопшти во говор што го одржа во пустинскиот град Јазд.

Нови вести

Лукаревска: Чекор по чекор се бориме против сивата економија

Filip

Невработеноста намалена на 17,1 отсто

Valentina

НЛБ Банка- Банка на годината по десетти пат

Valentina