October 18, 2021 20:35
Свет

Иран нема да дозволи џихадисти од Исламска држава да се населат на границата

Иран нема да дозволи џихадистите од Исламска држава да се населат на границата со Авганистан, предупреди денеска иранскиот претседател Ебрахим Раиси.

„Нема да дозволиме терористички организации и Исламска држава да се населат во близина на нашата граница“, рече Раиси во говорот што го пренесе официјалната иранска телевизија.

Иранскиот претседател рече дека присуството на џихадисти во Авганистан е опасно не само за Авганистан, туку и за целиот регион.

Иран има граница со Авганистан долга повеќе од 900 километри и имаше затегнати односи со Талибанците додека тие владееја со Авганистан од 1996 до 2001 година. Техеран тогаш не ги призна талибанските власти.

Изгледа дека Иран сега зазеде поинаков став кон Талибанците, наведувајќи дека групата треба да биде дел од иднината на Авганистан, но дека талибанската влада треба да биде инклузивна со учество на сите претставници во таа земја, пишуваат медиумите во светот.

KissAnime Watch english anime Online in HD for FREE

Website https://animeflix.nl: Watch The Kind Devil animeflix Episode Full danganronpa animeflix

Website https://gogoanime.be: Watch Detective Conan Movie 21: The Crimson Love Letter gogoanime Episode Full gogoanime hunter x hunter

WCOStream - Watch anime online, English dub anime

Liveinternet: https://www.liveinternet.ru/users/kissanimemx/blog#post484576870

Yolotheme: https://yolotheme.com/forums/users/gogoanimebe/