September 26, 2022 18:40
Свет

Иран лансираше ракета со сателит

Иранската државна телевизија денеска објави дека Техеран успешно лансираше ракета на цврсто гориво, што носи сателит.

Соединетите Американски Држави стравуваат дека ваков проектил со долг дострел би можел да носи нуклеарни боеви глави, што Техеран го негира, објави Ројтерс.

Веста за лансирањето на ракетата „Зуљана“ беше објавена по вчерашната посета на високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, на Техеран, при што изјави дека индиректните преговори меѓу Иран и САД за заживување на Наскоро ќе продолжи нуклеарниот договор од 2015 година.