October 26, 2020 11:39
Свет

Иран: Американците кои бараат воен авантуризам ќе бидат испратени на гробишта

Секретарот на Врховниот ирански совет за национална безбедност, Али Шамкани, возврати на неодамнешната закана на американскиот претседател Доналд Трамп дека секој одговор на иранскиот напад ќе биде 1.000 пати поголем, пренесува „Спутник“.

Во постот на Твитер, Шамкани вети дека силите кои размислуваат за воен авантуризам против Иран ќе бидат испратени на гробишта, потсетувајќи го Вашингтон на ефективната одбрана на Исламската република против ирачката инвазија на земјата во 80-тите години на минатиот век.

Доналд Трамп на Твитер ја испрати својата закана на 14 септември, откако во извештаите беа цитирани неименувани американски официјални лица дека Иран подготвува планови за атентат врз американската амбасадорка во Јужна Африка, Лана Маркс, како одмазда за јануарскиот атентат на генералот Касем Солејмани, командант на силите Кудс.

Касем Солејмани беше убиен во напад со беспилотно летало, нареден од Вашингтон, заедно со Абу Махди ал-Мухандис, заменик-шеф на ирачки „Хашд ал-Ша’аби“ и нивните придружници, кога нивното возило беше нападнато пред меѓународниот аеродром во Багдад на 3 јануари.

САД тврдат дека командантот на силите Кудс на ИРГЦ планирале бројни напади против американскиот персонал и инфраструктурата во регионот иако не биле презентирани докази за наводните планови за напад. Претходно, извештај на американските медиуми тврдеше дека Техеран размислува за тајна операција за одмазда за убиството на Солејмани пред претседателските избори во САД во ноември.

​Заканата на Трамп беше критикувана како неосновано обвинување против Техеран од страна на иранскиот амбасадор во ОН во писма до генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, и до претседателот на Советот за безбедност, Абду Абари.

„Таквата провокативна изјава претставува грубо кршење на основните принципи утврдени во Повелбата на ОН, особено на нејзиниот член 2 (4) кој јасно забранува закана или употреба на сила“, напиша Маџид Тахт Раванчи.

Иранскиот претставник ги потсети ОН дека Трамп упатил бројни закани насочени кон Иран по убиството на генералот Солејмани.

Портпаролот на иранската влада, Али Рабиеи, слично ги предупреди САД да не направат уште една стратешка грешка.

„Се надеваме дека нема да направат нова стратешка грешка. Во тој случај, ќе се соочат со нашиот отпор “, рече Рабиеи на прес-конференција во вторникот.

Иранскиот министер за надворешни работи, Мохамад Џавад Зариф, претходно сугерираше дека Трамп бил измамен од американскиот државен секретар Мајк Помпео, кој се обидел да го потопи во најголемото мочуриште со објавување нов лажен аларм.