August 24, 2019 19:11
Свет

Иранска револуционерна гарда: Нашите ракети можат да погодат американски бродови

Заменикот командант на иранската Револуционерна гарда Мохамед Салех Јокар тврди дека иранските ракети со краток дострел можат да дојдат до американските воени бродови во Заливот.

Иран ги обвини САД за „психолошка војна”, а врховниот водач, ајатолахот Али Хамнеи изјави дека Техеран нема да преговара за нов договор откако Вашингтон се повлече од иранскиот нуклеарен договор, склучен во 2015 година.

– Дури и нашите ракети со краток дострел лесно можат да дојдат до американските воени бродови во Заливот. Америка не може да си ги дозволи трошоците за нова војна. Земјата е во лоша ситуација во смисла на работна сила и социјални услови, оцени Јокар.

Во меѓувреме, политичкиот заменик на командантот на оружените сили на Иран Расул Санаи-Рад го обвини американскиот претседател Доналд Трамп за нечесност.

– Постапките на американските водачи во вршењето притисок и покренување санкции…додека зборуваат за водење дијалог е исто што и да држиш вперен пиштол кон некого и од него да бараш преговори и пријателство, истакна Санаи-Рад. 

Нови вести

Бразил ангажира 44.000 војници поради пожарите во Амазон

Igor

СЕК ја казни „Дојче банк” оти вработувала роднини на државни чиновници во Кина и Русија

Igor

Пецас: Господинот Ципрас задоцни 4,5 години

Igor