January 27, 2020 16:14
Свет

ИОМ: Околу илјада мигранти вратени во Либија за две недели

Околу илјада мигранти биле вратени во Либија во изминатите две недели, соопшти агенцијата на ОН за миграција.

Причината за заминувањто на тие луѓе донекаде може да се објасни со ситуацијата во Триполи каде има големи судири веќе девет месеци, соопшти ИОМ.

„Најмалку 953 мигранти меѓу кои 136 жени и 85 деца се вратени на либиски брег во првите две недели во 2020 година. Сите се во центри за мигранти, наведе ИОМ.

Според нив, во истиот период лани во Либија не бил вратени ниту еден мигрант.

Нови вести

(Видео) Американската војска го истражува мистериозниот пад на авион во Авганистан

zane

По две години од најавата подготвен е планот на Трамп за израелско-палестинскиот мировен процес

zane

На каталонскиот регионален лидер му е одземено пратеничкото место

zane