December 7, 2019 02:27
Свет

Инциденти по победата на Алжир: Во Франција уапсени 282 лица

Откако Алжир се квалификуваше за финалето на Купот на нациите на Африка во неделата вечер, при славењето на победата во Франција вкупно 282 лица беа уапсени, а 249 беа ставени во полициски притвор, јавува дописникот на МИА.

Вкупно 282 лица беа уапсени во неделата, на 14 јули, за време на судирите во неколку градови во Франција, на маргините од прославата на квалификациите за Алжир за финалето на Африканското првенство на Фудбал нации соопшти Министерството за внатрешни работи.

Од овие 282 лица, 249 беа ставени во полициски притвор, според извештајот на министерството објавен во 06:00 часот. Апсењата се „суштински” поврзани со  инциденти на маргините на прославувањето на  победата на Алжир, но, исто така, вклучуваат и некои инциденти на славењето на националниот празник на Франција 14 јули.

Илјадници поддржувачи на “Фенекс” излегоа на улиците во неделата вечерта за да ја прослават квалификацијата на Алжир за финалето на КНА. Во Париз, каде што судирите помеѓу навивачите и полицијата се случија  на Шанзелизе, 50 лица беа уапсени во вечерните часови и 202 беа предмет на видео – вербализација (казна)за опасно возење на возила,  посочи префектурата.

Инциденти се случија и во Лион и Марсеј.

Министерот за внатрешни работи, Кристоф Кастанер, ја поздрави акцијата на полицијата преку Твитер „полицијата, жандармеријата и пожарникарите се мобилизираа цела ноќ со одговорност и професионализам која помогна во спречувањето на насилство и за апсење на авторите на насилство”.

Во четвртокот  вечерта, неколку продавници беа ограбени во близина на Елисејските полиња во Париз по победата на Алжир во четврт-финалето на конзерва. Вкупно 74 лица беа уапсени, а 73 беа  притворени. Една 42-годишна жена го изгубил животот откако беше прегазена со  автомобил во Монпелје. Нејзиното бебе, политрауматизирано, повеќе не е во животна опасност.

Нови вести

(видо) Меланија им читаше божикна приказна на деца во болница

Filip

Крајбрежната стража на Мавританија пресретнала брод со мигранти

Filip

Напаѓачот од базата во Пенсакола бил саудиски војник на обука, саудискиот крал му изразил сочуство на Трамп

Filip