April 24, 2019 22:50
Македонија

Инфективна клиника: Уште нови седум случаи со морбили

Седум новозаболени со морбили вчера се јавиле на преглед на Клиниката за инфективни болести, информираа од таа јавна здравствена установа.

Од нив три се задржани на лекување на Клиниката и тоа една 32-годишна пациентка од Сарај, едно дете на возраст од една и пол година од Кисела Вода и уште едно дете на возраст од една и пол година од Чаир. Сите биле невакцинирани.

Четворица од заболените се амбулантски прегледани и се пуштени на домашно лекување

На Клиниката има 26 пациенти од кои четворица се возрасни, 22 се деца од кои најголем број се на возраст од една и под една година.

Нови вести

Заев: Повикувам на итна одговорност од секој што направил непотизам

Igor

СДСМ: Матеметички прецизно, Сиљановска и Мицкоски загубија во првиот круг и уште поубедливо ќе загубат во вториот круг од изборите

Igor

Мицкоски: Ова е историски најдобар резултат на ВМРО-ДПМНЕ, видовме кој е прегазен на овие избори

Igor