November 27, 2021 19:15
Спорт

Инфантино за Светското првенство на секои две години: Предностите се очигледни

Претседателот на ФИФА, Џани Инфантино, зборуваше за фреквенцијата на Светските фудбалски првенства.

– Ја анализираме можноста Светското првенство да се одржува на секои две години, оценувајќи дали тоа ќе има позитивен ефект врз фудбалот. Имаме предлози за кои спроведуваме внатрешни консултации. Некои се за, а некои се против. Предностите од одржувањето на Светското првенство на секои две години ми се чинат очигледни. Повеќе натпревари од највисоко ниво, повеќе шанси да се донесе надеж и забава на светот. Кога беше одлучено Светското првенство да се одржува на секои четири години, имаше само 40 репрезентации. Сега има 211 од нив. Се зборува за одржување на Светското првенство во пет земји истовремено, и ако претпоставиме дека еднаш годишно ќе има или машко или женско првенство, тогаш за 20 години навивачите ќе можат да посетат 100 земји, рече Инфантино.

Сепак, идејата за Светско првенство на секои две години, не беше добро прифатена кај фудбалерите и тренерите кои се жалат на густиот натпреварувачки календар

WCOStream Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

AnimeTV: Is It Wrong to Try to Pick Up Girls in a Dungeon? III: Is It Wrong to Try to Find a Hot Spring in Orario? -Bath God Forever- anime episode Full online free at https://animetv.cc anime tv shows website

https://animebee.to anime to watch

4Anime Watch anime online, English anime online HD

KissAnime: Precure All Stars New Stage: Mirai no Tomodachi (Dub) anime episode Full - Fandub online free at https://kissanime.mx legend of korra kissanime