August 12, 2022 01:47
Македонија

(Интервју) Илија Димовски: Суетно и арогантно е премиерот да не сака да се консултира со опозицијата

Недавање на отпор кон оваа власт е деструкција, а не обид да се сруши власта, вели во интервју за „Макфакс“ поранешниот пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски.

За актуелните блокади во Собранието и најавените понатамошни чекори на ВМРО-ДПМНЕ, Димовски вели дека методот што го избрала опозицијата е сосема коректен иако, како што најави, на моменти ќе изгледа можеби и агресивен.

Додаде дека нема најава за лидерска средба меѓу Ковачевски и Мицкоски: „Нема најава за таков контакт“.

Оценувајќи го односот на сегашниот премиер Димитар Ковачевски кон опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Димовски вели:

„Слушнавме дека овој премиер е покрут во односот со опозицијата од кој било досега. Не може да има премиер во државата кој не е спремен да разговара со сите фактори во општеството. Функцијата премиер треба да подразбира капа за сите, а не само за своите“.

Не е нормално, додава Димовски, премиер да не сака да се консултира со опозицијата за национални прашања, како што е спорот со Бугарија.

„Не може една партија да решава сама по свој ум крупни национални прашања. Не е нормално премиерот да не сака да се консултира со опозицијата. Која е таа суетност и ароганција, барем да сослуша“, вели Димовски.

„Не верувам дека најспремни за прашањето со Бугарија се Бојан Маричиќ и Бујар Османи и тоа не го прифаќам“, потенцира Димовски во интервјуто за „Макфакс“.

Оценува дека во државата недостига сериозна реформа во изборното законодавство, и според него, Владата манупулира за изборниот модел.

„Најавите на Тупанчевски за нов изборен модел се игра. Тоа е реакција од заканите на Павле Трајанов и другите политички партии во владејачкото мнозинство. Ова не е искрена иницијатива“, изјави Димовски потенцирајќи дека ВМРО-ДПМНЕ е спремна без никаков пазар да гласа за една изборна единица.

За неговиот однос кон Мицкоски, за состојбите по превирањата во најголемата опозициска партија, во интервјуто за „Макфакс“, Илија Димовски-поранешен пратеник на ВМРО-ДПМНЕ.