October 26, 2020 01:33
Свет

Интензивните дождови во Австралија делумно помогнаа во гаснењето на пожарите

Интензивните дождови со грмотевици денеска ги смирија пожарите на австралискиот источен брег, што доведе до олеснување на уморните пожарникари и земјоделци кои со години се борат со сушата, но и на организаторите на Отвореното тениско првенство на Австралија во тенис кое почнува следната недела.

Викторија, Нов Јужен Велс и Квинсленд државите кои се најтешко погодени од пожарите и сушата со нетрпение го дочекаа дождот, иако пожарната служба предупредува дека дождот нема да ги изгасне сите пожари.

Метеоролозите предвидуваат силно невреме во многу области погодени од пожарите, вклучувајќи ги и предели каде со години немало дожд, што до некаде ќе ја ублажи тригодишната суша.

Обилниот дожд делумно го исчистија воздухот во Австралија, но Сиднеј, Канбера и Мелбурн остануваат во првите 100 најзагадени градови во светот.
Австралија позната по својата недопрена природа и плажите од септември се бори со пожарите при што загинаа 29 луѓе и милиони животни, а уништени се повеќе од 2.500 домови.