December 9, 2022 14:38
Свет

Институт за проучување на војната: Путин ќе го направи Шојгу „жртвено јагне“

Институтот за проучување на војната објави нова анализа за војната во Украина. Тие наведуваат дека додека руската воена мобилизација продолжува да се соочува со предизвици и јавни негодувања, рускиот претседател Владимир Путин ќе се обиде да направи од министерот за одбрана Сергеј Шојгу „жртвено јагне“.

ISW заклучува дека се чини дека Шојгу наскоро ќе биде обвинет за неуспесите на Путин во Украина.

Според институтот, одговорот на Путин на сè пожестоките критики за неговиот неуспех во Украина ќе биде да им пристапи на „радикалните елементи на неговата база“, вклучувајќи го и чеченскиот лидер Рамзан Кадиров.

Објавата на Кадиров дека Путин му го доделил чинот генерал-полковник е показател за подготвеноста на Путин да ја смири базата на бунтовници, која почна жестоко да ја критикува позицијата на Министерството за одбрана, открива ISW.

Украинската контраофанзива во областа Харков се уште не кулминирала, еден месец по успешните операции, а сега се движи кон Луганск, наведува институтот.