September 25, 2021 06:34
Свет

Индонезиец заразен со коронаворус со облеката на сопругата влегол во авион

Маж од Индонезија, позитивен на коронаворус, се маскирал со облеката на неговата сопруга и влегол во авион, а бил откриен дури откако авионот полетал.

Според Би-Би-Си, тој носел никаб, облека што ја користат жените во муслиманските земји за да ги покријат лицата. Со себе ги имал пасошот на неговата сопруга и нејзиниот негативен тест за коронавирус.

Можеби и немало да биде откриен доколку не се пресоблекол за време на летот, што им било чудно за стјуардесите, кои забележаа дека нешто не е во ред.

Повеќето авиокомпании ги ограничија патувањата за време на празникот Курбан Бајрам, што почна на 19 јули.

Полицијата соопшти дека мажот бил приведен откако авионот слетал и веднаш бил тестирал.

Откривајќи дека е позитивен на коронавирусот, мажот фобил наредба да се изолира во домот. Полицијата соопшти дека ќе покрене постапка против него веднаш штом ќе заврши неговиот карантин.

Инцидентот се случи во време и услови на сериозни ограничувања на патувањата во Индонезија, земјата која многу брзо станаа епицентар на коронавирусот во Азија.

Земјата од Југоисточна Азија секој ден бележи по речиси 50.000 нови случаи на заразени.

Во последните неколку недели, болниците се преплавени со пациенти и недостаток на ресурси, вклучувајќи и кислород.

Досега во оваа земја има регистрирано речиси три милиони заразени, како и повеќе од 72.000 умрени.

Website https://wcostream.cc: Watch Young Herlock wo Oe! Cosmo Warrior Zero Gaiden (Dub) wcostream Episode 2 wcostream

Website https://gogoanime.be: Watch Jewelpet Kira☆Deco! gogoanime Episode 52 anime online

Animeflix - Watch your favorite anime online FREE.

Animepahe: Fullmetal Alchemist anime episode 51 online free at https://animepahe.cc animepahe

Ko-fi: https://ko-fi.com/gogoanimebe

Bcmoney-mobiletv: http://bcmoney-mobiletv.com/kissanimemx