January 28, 2021 13:43
Свет

Индија со нов рекорд, од Ковид-19 за еден ден заразени над 96.000 лица

Во Индија е забележан нов рекорден дневен пораст на бројот на лица заразени со коронавирус – 96.551 случаи, како што беше потврдено денеска.

Бројот на лица заразени со вирусот во Индија расте побрзо отколку на кое било друго место во светот, а Соединетите Американски Држави се единствената земја што е потешко погодена од пандемијата.

Бројот на смртни случаи од последиците од Ковид-19 остана релативно низок, но во последно време е забележан тренд на раст, со над илјада смртни случаи во последните десет дена.

Досега починале 76.271 лице од вирусот, а денеска се пријавени 1.209 смртни случаи.

Во Индија, од почетокот на пандемијата со коронавирусот се заразени 4,5 милиони луѓе.

Watch Attack on Titan Season 3 Episode 6 (https://animeplanet.cc/m/MVX8/ep-6) at website https://animeplanet.cc haikyuu anime planet

Boruto: Naruto Next Generations (https://crunchyrollfree.com/m/gkNK) Episode 182 at website https://crunchyrollfree.com. See more my hero academia heroes rising watch online crunchyroll