November 27, 2021 19:27
Свет

Индија се отвори за странските туристи по 19 месеци

Индија денеска се отвори за странските туристи, 19 месеци откако ги затвори границите поради пандемијата со Ковид-19.
„Туристички визи прво ќе им бидат издадени на оние кои доаѓаат во Индија со чартер летови, а од 15 ноември ќе се прошири на патниците од сите летови”, соопшти Министерството за внатрешни работи.
Протоколите за туристите ќе ги објави Министерството за здравство, но индиските медиуми јавуваат дека патниците најверојатно ќе треба да бидат вакцинирани или да имаат негативен тест не постар од 72 часа пред летот.
Минатата година Индија ја посетија помалку од три милиони луѓе, што е за 75 проценти помалку од 2019 година.
Њу Делхи планира да додели 500.000 бесплатни визи за помош на туристичкиот сектор, а тоа се очекува да поттикне кратки туристички тури.
Индија е втора по бројот на заразени лица. Од почетокот на пандемијата имаше 34 милиони случаи, а 451.000 луѓе починаа.

WCOStream Watch anime online, English anime online HD

Website https://animekisa.in: Watch Showa Genroku Rakugo Shinju animekisa Episode 13 animekisatv

AnimeBee: Maburaho anime episode 24 online free at https://animebee.to online anime

AnimeFLV: Digimon: Our War Game anime episode Full online free at https://animeflv.uk animeflv

AniWatch: Mikeneko Holmes no Yuurei Joushu anime episode Full online free at https://aniwatch.pro watch anime online