July 10, 2020 11:45
Свет

Индиски политичар го обвини Пакистан дека со отровен гас го загадува воздухот во Делхи

Рекордното загадување на воздухот на Њу Делхи може да биде резултат на таен хемиски напад од Пакистан, тврди индиски политичар кој рече дека неговата цврста теорија треба сериозно да се разгледа, пренесува РТ.

„Постои можност отровниот гас да се ослободи од секоја соседна земја што се плаши од нас“, рече лидерот на „Мерут БЈП“, Винет Агарвал Шарда.

Наведувајќи ги Пакистан и Кина како главни осомничени, Шарда рече дека Индија мора сериозно да размисли дали Исламабад испуштал отровни материи во воздухот во Делхи. Тој, исто така, го обвини Пакистан дека е исплашен од премиерот Нарендра Моди, и кажа дека Индија никогаш не изгубила војна со својот сосед вооружен со нуклеарно оружје.

Тој исто така ги критикуваше владините претставници кои за опасните услови во животната средина ги обвинија емисиите на штетни гасови од фабриките и од земјоделството.

„Земјоделецот е ‘рбетот на нашата земја. Земјоделците и индустриите не треба да бидат обвинети“, рече лидерот на БЈП.

Индиските власти се обидоа да најдат решение за опасното ниво на загадување на воздухот во Делхи. Претходно неделава, министерот за здравство, Харш Вардар, посочи дека јадењето моркови богати со витамини може да помогне во заштитата на Индијците од заболувањата поврзани со загадувањето.