June 24, 2021 20:41
Македонија

Индискиот сој на коронавирус потврден во Македонија

Индискиот сој на коронавирусот е потврден во Македонија, соопшти Министерството за здравство. Вирусот бил детектиран кај пациент кој се вратил од Ирак и кој се лекувал во приватна болница.

„Минатата недела кај еден пациент кој е хоспитализиран во приватна болница, е детектирано присуство на индиски сој на вирусот СарсКов2. Според епидемиолошката анкета која ја направила болницата, пациентот се вратил од Ирак, каде претходно 10 дена бил болен и хоспиталзиран, кога се вратил во земјава, веднаш со посебно санитетско возило бил пренесен во болницата“, велат од Министерството.

Од таму додаваат дека состојбата на пациентот е стабилна и овој пациент не е знак за ризик.

Поврзани вести

Радев: Нема да кажеме „да“ се додека Македонија ја краде бугарската историја

Igor

Десет нови случаи на Ковид-19, починаа три лица

Igor

Рама: Се надевам нема да побараат да се викате „Западна Бугарија“

Igor

4Anime Watch anime online, English anime online HD. Watch Manyuu Hikenchou Picture Drama Episode 4

Watch anime online for free at AniWatch dubbed anime. Gantz: Second Stage (https://aniwatch.pro/m/68vN) Episode 13

AnimeBee Watch anime online, English anime online HD. Best Student Council (Dub) (https://animebee.to/m/3b3d) Episode 26