January 21, 2022 21:28
Свет

Индиската армијата по грешка убила цивили

Индиските безбедносни сили по грешка убиле неколку цивили во село во северозападната држава Нагаланд, информираа владини претставници.

Индискиот министер за внатрешни работи Амит Шах изјави дека е „многу вознемирен” од веста дека во инцидентот во саботата доцна навечер загинале цивили, без да прецизира за колку жртви станува збор.

Локалните медиуми јавија дека индиските безбедносни сили по грешка отвориле оган врз цивили, без да наведат причина за инцидентот.

– Државата детално ќе го истражи овој инцидент, ужалените семејства мора да ја добијат правдата, напиша Шах на Твитер.

Неименуван припадник на армијата рекол дека војниците пукале во камион, откако добиле информација дека во таа област се движат бунтовници и оти прво биле убиени шест лица.

Насобраните селани потоа запалиле две воени возила, а војниците пукале во нив и убиле уште седум лица, рекол воен претставник кој побарал да остане анонимен.

Animeflix - Watch your favorite anime online FREE.. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

animes online ANIMEFLIX Mother of the Goddess’ Dormitory

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba (Dub) Episode 20

That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 Episode 7

ANIMEFLIX How NOT to Summon a Demon Lord Ω

ANIMEFLIX My Hero Academia (Dub) Episode 13