October 26, 2021 12:43
Македонија

Има ли вмешаност на членови на Алијанса во организација на вчерашните протести во Тетово?

Порталот на албански јазик Tetovasot.com. објави дека се појавуваат нови докази, кои ја инволвираат Алијансата за Албанците во вчерашниот протест каде имаше уапсени лица, но и повредени полицајци. Според порталот член на претседателството на Алијансата била забележана како го пробива кордонот, а повик за тоа членството и симпатизерите на оваа партија да присуствуваат на вчерашните протести упатил и Арбен Зекири, шеф на ПР службата во оваа партија. Тој повикал на поддршка на протестот, но без партиски симболи.

Тетовската полиција вчера уапсила три лица – Б.А.(31) од кичевското село Туин, Н.Б.(52) од тетовска Мала Речица и Џ.С.(33) од Вешала, затоа што се однесувале агресивно и физички нападнале полициски службеници кои извршувале службени дејствија за време на вчерашниот протест во Тетово.

Од истите причини денеска се уапсени и В.А.(33) и А.Ш.(30), двајцата од Тетово.

Watch Connected Episode Full

Air (Dub) Episode 12

Star Blazers: Space Battleship Yamato 2199 (Dub) (https://animeflix.nl/m/2KYV) Episode 26

Attack No.1: Namida no Fushichou Episode Full

Hypothes: https://hypothes.is/users/gogoanimelol

Qiita: https://qiita.com/animeflixnl