November 28, 2021 07:09
Магазин

Илон Маск најбогат во светот, има пари колку Бил Гејтс и Ворен Бафет заедно

Извршниот директор на „Тесла“ и „Спејс Икс“, Илон Маск, не само што во моментов е најбогатиот човек во светот, туку сега има пари колку што имаат заедно милијардерите Бил Гејтс и Ворен Бафет.

Богатството на Маск сега изнесува 236 милијарди долари, според податоците на „Блумберг“.

Гејтс е на четврто место со 130 милијарди долари, а Бафет е на десетто место со 103 милијарди долари.

И Гејтс и Бафет претходно беа на врвот на листата најбогати луѓе во светот.

Маск во јануари првпат го престигна претседателот на Амазон, Џеф Безос, и стана најбогатиот човек.

Безос сега е на второто место со богатство од 197 милијарди долари.

Маск оваа година додаде повеќе од 60 милијарди долари на своето богатство благодарение на силните резултати на акциите на „Тесла“, како и неодамнешната продажба на акции во „Спејс Икс“.

Website https://animepahe.cc: Watch Case Closed: Crimson Love Letter (Dub) animepahe Episode Full dubbed anime

Website https://animeflix.nl: Watch Pig Sale animeflix Episode Full animeflix my hero academia movie

AnimeKisa Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

AniWatch: 663114 anime episode Full online free at https://aniwatch.pro free anime

Watch Is It Wrong to Try to Pick Up Girls in a Dungeon? II: Is It Wrong to Go Searching for Herbs on a Deserted Island? (Dub) Episode Full