April 15, 2021 10:58
Свет

Израел ја прекина донацијата на вакцини на други држави

Израелскиот министер за одбрана Бени ганц синоќа изјави дека е стопирана програмата за донирање на вакцини против Ковид-19 на други држави поради меѓународниот углед на земјата.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху беше критикуван дека донира вакцини на странските сојузници, а Палестинците се жалеа дека Израел како окупаторска сила треба да им испорача вакцини.