January 29, 2022 00:02
Култура

Излезе петтиот број од книжевното списание „Книжевни елементи”

Излезе петтиот број од книжевното списание „Книжевни елементи”. На повеќе од двесте страници застапени се повеќе од педесет писателски имиња од земјата и од странство, соопшти Здружението за развој на уметноста и мултикултуралноста „Перун артист”.

Еден од куриозитетите се песните на Њжен Јонеско кои од романски ги преведе Ермис Лафазановски, како и изборот песни од индоамериканскиот поет Срикант Реди овогодишна номинација за престижната светска поетска награда Грифин.

Интегрално овој број ја донесува и пиесата на Јетон Незирај „Балкан Бордел” која неодамна ја имаше својата премиера во копродукција на Театарот Ода од Косово, Атеље 212″ од Белград и легендарниот „Ла Мама” од Њујорк. Земја во фокусот на овој број е Албанија со познати писателски имиња од таа земја.

GogoAnime | Watch Anime Online - Gogo Anime Real. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

GoGoAnime JoJo's Bizarre Adventure: Diamond is Unbreakable Episode 37

GoGoAnime Dragon Ball Super

GoGoAnime Attack on Titan Final Season

GoGoAnime The World's Finest Assassin Gets Reincarnated in Another World as an Aristocrat

goanime pe GoGoAnime Horimiya (Dub)