January 24, 2022 21:42
Македонија

Изгорениот автобус бил произведен во 2007 година

Автобусот на компанијата „Беса транс“, кој изгоре во Бугарија, и однесе 45 животи бил стар 14 години.

Од македонското МВР информираа дека станува збор за возило кое било произведено во 2007 година.

Вчера бугарскиот извршен директор на Националното здружение на автобуски превозници Ивајло Константинов, за БНР изјави дека изгорениот автобус не е стар три, туку барем 15-20 години.

„Неговиот модел е најмногу од 2005-2008 година. Ако сопственикот тврди дека тој е стар три години, можно е меѓу македонските фирми да има таква пракса старите автобуси да ги рециклираат во Турција, притоа да ги менуваат сите гнили со нови делови. Тоа води до компромитирање на оригиналните фабрички изолации, што се огноотпорни. Оваа друга изолација не се знае со какви материјали се прави. Јас тоа не можам да го тврдам, но ако некој тврди дека автобусот е стар три години, тоа не е вистина, зашто е видливо од моделот на превозото средство“, рече Константинов.

Обвинителите претходно соопштија дека автобусот бил ново, односно стар едвај три години, пренесоа бугарските медиуми.

4Anime - Watch English Anime Online For Free in HD | 4Anime.biz. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

Suppose a Kid from the Last Dungeon Boonies moved to a starter town?

4Anime Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time Episode Full

english dubbed anime Attack on Titan Final Season

anime sites Welcome to Demon School! Iruma-kun Season 2

Your Lie in April Episode 13