April 23, 2019 00:36
Македонија

Иванов не дојде на церемонијата пред Влада, тврди не го поканиле

Претседателот на државата Ѓорге Иванов не присуствуваше на церемонијата пред Владата по повод свеченото кревање на знамето на НАТО на јарболот. Од Владата велат дека претседателот Иванов уредно бил поканет да присуствува, но нема објаснување зошто не се појавил.

Од Кабинетот на Иванов за дел од медиумите изјавиле дека тој не бил поканет. Но портпаролот на Владата Миле Бошњаковски вели дека поканата била испратена преку курирска служба и електронска пошта.

-Поканет беше, официјално преку курирска служба и преку електронска пошта, изјави Бошњаковски.

На свеченоста не дојде поранешниот премиер и претседател на Македонија, Бранко Црвенковски, а присуствуваа поранешните премиери Владо Бучковски и Љубчо Георгиевски. Не присуствуваше ни лидерот на ДУИ Али Ахмети, како што се вели поради многу обврски.

Нови вести

(Видео) Нови пожари вечерва има на струшкото кражбрежје

24news

Силјановска Давкова задоволна од првиот круг, ќе ги бара гласовите и на бојкотирачите и на разочараните од власта

24news

Дац му подари метла на Заев за чистка

Filip