October 22, 2021 21:01
Свет

Значително зголемен бројот на баратели на азил од Авганистан во Белгија

Половина од новите барања за азил поднесени во Белгија во последниот месец доаѓаат од авганистански бегалци, откако талибанците ја презедоа контролата врз нивната земја, јави дописничката на МИА од Брисел.

Во текот на август поднесени се над 2.800 барања за азил од страна на Авганистанци, претходниот месец имало 470 барања помалку од оваа земја, информираа денеска од кабинетот на државниот секретар за азил на Белгија, Сами Мади.

Бегалците од Авганистан бараат меѓународна заштита во Белгија, како и во други европски земји, но државниот секретар изјави дека нема автоматски да бидат одобрени нивните барања и дека секоја апликација ќе се разгледува одделно за да се утврди дали се исполнети критериумите за азил.

Активистите за права на мигрантите бараат безусловно прифаќање на барателите на азил од Авганистан, посебно жените и децата кои се меѓу најпогодените од талибанското владеење.

AnimeHeaven: GG Bond Season 12: Dream Guardians (Dub) anime episode 52 online free at https://animeheaven.pro animeheaven attack on titan

AniWatch: Tomie (Dub) anime episode 2 online free at https://aniwatch.pro anime websites

Website https://animetv.cc: Watch Great Journey of Teenagers animetv Episode 26 animetv ge

GoGoAnime: Last Period: The Journey to the End of the Despair anime episode 12 online free at https://gogoanime.be anime sites

Woddal: https://www.woddal.com/animefreakws

360cities: https://www.360cities.net/profile/animefreak-ws