October 22, 2021 09:58
Спорт

Злато и сребро за Хрватска: Мектиќ и Павиќ се новите тениски олимписки шампиони во двојки

Никола Мектиќ и Мате Павиќ се олимписки шампиони во тениски двојки во машка конкуренција, откако денеска во финалето на ЛОИ во Токио ги совладаа своите сонародници Иван Додиг и Марин Чилиќ.

Фаворитите ја оправдаа својата улога и славеа со 2:1 (6:4, 3:6 и 10:6) за да го освојат златниот медал. Ова е нов голем успех за Мектиќ и Павиќ, кои овој месец славеа и на Вимблдон.

За Хрватска ова е вкупно четврти и петти медал во тенис во историјата на Олимписките игри.

За потсетување, финале во двојки во машка конкуренција од иста земја  на Игрите се слууваи за прв пат по 1908 година.

AnimeHeaven Watch anime online, English anime online HD

Website https://gogoanime.be: Watch TWOCAR gogoanime Episode 12 gogoanime seven deadly sins

4Anime: Great Journey of Teenagers anime episode 26 online free at https://4anime.biz tower of god 4anime

AnimeFLV Watch english anime Online in HD for FREE

Qooh: http://qooh.me/gogoanimelol

Hubpages: https://hubpages.com/@gogoanimelol