October 15, 2019 11:12
Спорт

„Златна топка“ и за најдобриот голман на светот

Магазинот „Франс фудбал” кој секоја година ја доделува „Златната топка” за најдобриот фудбалер на светот, реши да воведе нова награда која ќе се вика „Лав Јашин”.

Новата награда која го носи името на Русинот Лав Јашин, кој е единствениот голман кој успеал да ја понесе оваа престижна награда уште во далечната 1963. година.

На 21 октомври ќе се објават имињата на десетте кандидати за оваа награда, а во гласањето ќе учествуваат селекторите и капитените на репрезентациите од светот, исто како и за фудбалер на годината.

Церемонијата на доделување на „Лав Јашин” и „Златната топка” ќе биде на 2 декември во Париз. 

 

Нови вести

Со максимални единаесет победи Бразил го освои Светскиот куп

Igor

Шевченко: Го исполнив ветувањето дека Украина ќе оди на ЕП

zane

Роналдо го постигна 700. гол во кариерата

Igor