Македонија

Зечевиќ за меѓународниот ден на сеќавање на жртвите на Холокаустот: Да се сеќаваме, за никогаш да не се повтори

Генералниот секретар Миле Зечевиќ, по повод Меѓународниот ден за сеќавање во спомен на жртвите на холокаустот, оддаде почит на загинатите со порака, ваквите најцрни историски петна никогаш да не се повторат.
„Меѓународниот ден за сеќавање во спомен на жртвите на холокаустот нѐ потсетува на еден од најтрагичните настани во човечката историја –  геноцидот врз Евреите за време на Втората светска војна, предизвикан од фашизмот.
Денеска, им оддаваме почит на сите жртви, вклучувајќи ги и 7.144 Евреи од Македонија кои беа депортирани во логорот на смртта, Треблинка.
Холокаустот засекогаш ќе биде предупредување за огромните последици од омразата, нетолеранцијата, предрасудите и од газењето на основните човекови права.
Да се сеќаваме, за никогаш да не заборавиме.  Да се сеќаваме за никогаш да не се повтори!” наведе Зечевиќ.

4Anime - Watch English Anime Online For Free in HD | 4Anime.biz. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

4anime biz 4Anime Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Entertainment District Arc

4anime. biz Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Mugen Train Arc

The Seven Deadly Sins: Dragon's Judgement

4anime 4Anime Fairy Tail

4Anime Tokyo Revengers (Dub) Episode 18