June 25, 2022 09:21
Свет

Зеленски ја продолжи вонредната состојба и мобилизацијата во Украина

Со нов Указ на украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска за 90 дена е продолжена вонредната состојба и мобилизацијата во земјата, а важноста на одлуката е од 25 мај, јави Би-Би-Си.

Текстот на одлуката на Зеленски е испратен до украинскиот Парламент и мора да биде одобрен од најмалку половина од пратениците.

Вонредна состојба во Украина беше воведена на 24 февруари, на денот кога Русија изврши инвазија врз земјата.

Првичниот рок од 30 дена досега е двапати продолжуван.

Првиот Указ на украинскиот претседател за мобилизација беше донесен на 90 дена и се однесуваше на сите региони во земјата.

Украинскиот  министер за одбрана, Олексеј Резников, минатата недела изрази надеж дека ќе се вооружат милион борци, додека земјата се подготвува за „нова, долга фаза на војната”.

danh bai go88 go88 pro go88 earn

otp sunwin pm hack sunwin Cách tải game sunwin tài xỉu đổi thưởng mới nhất 2022