December 7, 2019 03:33
Свет

Зеленски: Санкциите на ЕУ против Русија да останат до враќање на украинската територија

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски денеска изрази надеж дека санкциите на Европската унија против Русија ќе останат на сила додека украинската територија не биде вратена под контрола на Киев, објави Канцеларијата на украинскиот претседател.

Запад наметна санкции на Москва по руското присоединување на Крим во 2014 година и поддршката на сепаратистичките борци во источна Украина.

– Ви благодарам што ја поддржувавте политиката на санкции против Русија и се надевам дека ќе продолжи се додека украинската територија не биде целосно вратена, им рече Зеленски на шефовите на дипломатиите на Полска и Шведска, кои престојуваа во Киев.

Нови вести

(видо) Меланија им читаше божикна приказна на деца во болница

Filip

Крајбрежната стража на Мавританија пресретнала брод со мигранти

Filip

Напаѓачот од базата во Пенсакола бил саудиски војник на обука, саудискиот крал му изразил сочуство на Трамп

Filip