January 16, 2022 19:30
Свет

Зеленски: Откривме заговор за обид за државен удар

Украина откри заговор за обид за државен удар следната недела, изјави денеска претседателот Владимир Зеленски на прес-конференција на која зборуваше и за заканата од воена ескалација од Русија.

„Имаме предизвици не само од Руската Федерација и можна ескалација, имаме големи внатрешни предизвици. „Добив информација дека во нашата земја на 1 и 2 декември ќе се случи државен удар“, рече Зеленски, пренесе Ројтерс.

Тој исто така даде детали за обидот за пуч, но не ја доведе Русија во контакт со него.

Во исто време, Русија собира сили во близина на границата со Украина, а Киев, САД и НАТО изразуваат загриженост поради можен руски напад, што Кремљ го отфрли како лажнo и алармантнo навестување, наведува агенцијата.

Зеленски во врска со ова повторил дека Украина во потполност ја конролора границата и дека е подготвен за било каква ескалација.

„Постои можност за војна од големи размери со Русија, но постои и огромен страв што го посочуваат различни медиуми по ова прашање“, нагласи претседателот на Украина, пренесе ТАС С.

„Верувам дека таква можност постои секој ден, но верувам дека предизвикувањето страв се случува денес. „Сакам да истакнам дека има огромно заплашување од страна на некои медиуми во смисла дека утре ќе има војна“, рече Зеленски на прес-конференција.

https://animeheaven1.com/. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

watch animes AnimeHeaven Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Movie: Mugen Train

AnimeHeaven Naruto: Shippuden (Dub) Episode 499

Your Name.

SK8 the Infinity Episode 8

JoJo's Bizarre Adventure: Golden Wind (Dub)