June 26, 2022 00:32
Свет

Зеленски: Многу сложени разговори со Русија за ослободување на бранителите од Азовстал

Украинскиот претседател Володимир Зеленски објави дека разговорите со Русија за спасување на ранетите ветерани од фабриката Азовстал во Мариупол биле многу сложени и дека Киев користи „влијателни посредници”.

Украина предложи евакуација на 38 најтешко ранети ветерани, а доколку Москва им дозволи, Киев вели дека ќе ослободи голем број руски воени заробеници.

„Во моментов се водат преговори за следната фаза од мисијата за евакуација – отстранување на тешко повредените, медицинските лица. Станува збор за голем број луѓе. Се разбира, правиме се што можеме за да ги евакуираме сите други, секој од нашите бранители. Веќе ги вклучивме сите ширум светот кои би можеле да бидат највлијателни посредници”, рече Зеленски во доцното ноќно обраќање.

Русија, која првично инсистираше бранителите да се предадат, јавно кажа малку за преговорите.

Многумина од оние кои сè уште се во фабриката се членови на Азовскиот полк, чиј заменик командант Свјатослав Паламар во петокот рече дека неговите сили ќе продолжат да пружаат отпор колку што можат.

Украинската вицепремиерка Ирина Верешчук претходно изјави дека резултати те од разговорите „можеби нема да им се допаѓаат на сите”. – Но, наша задача е да ги евакуираме нашите момчиња. Сите.  Живи”, рече Верешчук.

GO88 – Game bài đổi thưởng uy tín game bài go88 win go88 đăng nhập bằng facebook

sunwin bản chính thức Tải SunWin APK/Android/iOS/Web tải sunwin1