September 20, 2021 23:22
Свет

Зеленски: Враќањето на Крим на Украина е прашање на време, тоа е моја земја, а не нивна

„Крим никогаш нема да стане дел од Русија“, изјави украинскиот претседател Владимир Зеленски пренесуваат агенциите.

Според него, „Русите никогаш нема да го сакаат Крим како Украинците“. Во интервју за тамошните медиуми тој се навраќа и на своето детство во Крим – пешачење, скокање од карпа во морето.

“Ова е моја земја, ова не е нивна земја. Тие нема да бидат таму, нивните генерации нема да растат таму. И нивните деца не се таму и нема да умрат за нашата земја. Тоа никогаш нема да биде руска територија”, вели Зеленски.

„Затоа, враќањето на полуостровот во Украина е прашање на време“, заклучува Зеленски, пренесуваат медиумите.

Претходно тој во неколку наврати изјави дека властите во Киев прават се за враќање на Крим. Затоа оценува дека е „лансирана“ „Кримската платформа“, чиј самит е закажан за 23 август.

Website https://animefreak.ws: Watch Healin' Good Pretty Cure animefreak Episode 45 attack on titan animefreak

Website https://4anime.biz: Watch The Mirror: Twin Cities 4anime Episode 4 free anime

KissAnime: Katanagatari anime episode 12 online free at https://kissanime.mx kissanime down

Watch Princess Tutu Recaps Episode 3

V4 phpfox: https://v4.phpfox.com/kissanimemx

Gallery autodesk: https://gallery.autodesk.com/users/HZVXLSCDFT2Y