January 29, 2022 00:27
Балкан Свет

Зголемени тензиите на Западен Балкан, предупредува Столтенберг

Тензиите на Западен Балкан се зголемени , вклучително и во БиХ и Косово, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

Тој по средбата на министрите за надворешни работи на НАТО во Рига кажал дека се разговарало за стабилноста и безбедноста на Западен Балкан, пренесуваат регионалните медиуми.

„Регионот измина долг пат од војната во 1990-тите. Сепак, неодамна видовме зголемени тензии, вклучително и во Косово и во БиХ“, изјавил Столтенберг.

Нагласил дека е забележана поагресивна реторика и застој во реформите.

Генералниот секретар на НАТО, според написите на медиумите во регионот, истакнал дека странските актери работат на поткопување на напредокот во регионот.

„НАТО ќе продолжи да ја промовира стабилноста, безбедноста и соработката во регионот. Се согласивме за важноста на нашето присуство, вклучително и мисијата КФОР на Косово, како и нашите мисии во Сараево и Белград“, кажал Столтенберг.

https://44anime.net/. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

4anime. biz 4Anime How NOT to Summon a Demon Lord Ω

watch animes 4Anime Attack on Titan Season 3 (Dub)

Dragon Ball Super (Dub)

anime stream 4Anime One Piece (Dub)

4anime biz Kiss x Sis (TV)