January 22, 2022 21:17
Живот

За подобро здравје сега и во иднина: 5 витамини кои и се неопходни на секоја жена по 35-тата година од животот!

Ако сте во четвртата деценија од животот и сакате да се чувствувате добро сега и уште многу години, вклучете ги овие скапоцени хранливи состојки или во вашата исхрана или како додаток (секогаш со согласност на вашиот лекар):

Витамин Ц

 

Дали се чувствувате подготвени да „експлодирате“ од најмала причина? Можеби ви се виновни вашите хормони! Од 35-та година наваму, функцијата на јајниците почнува да опаѓа, што значи дека телото произведува помалку прогестерон – хормон кој ви помага да останете смирени. За да одржите високи нивоа на прогестерон, потребен ви е витамин Ц. Треба да земате од 750 до 1000 мг дневно.

Магнезиум

Сте слушнале за луѓе кои страдале од грчеви во нозете затоа што немале магнезиум, а дејството на овој метал е многу посложено. Важно е за жените постари од 35 години да имаат соодветно ниво на магнезиум, особено ако страдаат од ПМС (предменструален синдром), бидејќи неговиот недостаток предизвикува менструални грчеви, проблеми со спиењето и симптоми на вознемиреност. Покрај тоа, магнезиумот е неопходен за лачење на серотонин, хормон кој го крева нашето расположение. Количината што и е потребна на жена од оваа возраст е 200-400 мг на ден.

Витамин Д

Густината на коските кај жените го достигнува својот врв на возраст од 30 години, а потоа почнува да опаѓа. За да избегнете остеопороза по менопаузата, потребен ви е не само калциум, туку и витамин Д – витамин неопходен за апсорпција на калциум, кој недостасува кај 25% од жените. Едноставен тест на крвта ќе ви покаже дали ја имате потребната количина. Ако имате семејна историја на остеопороза, разговарајте со вашиот лекар за земање додаток на калциум и / или витамин Д. Алтернативно, дополнете ја вашата диета со зелен зеленчук, сардини или храна збогатена со калциум.

Омега 3

Бидејќи дефинитивно не јадете риба секој ден, големи се шансите дека ќе ви треба додаток во исхраната со омега-3 масни киселини, кои помагаат во намалувањето на нивото на кортизол во крвта и се борат против воспаленијата, што е извор на многу проблеми, стрес или депресија ќе се зголеми особено на возраст помеѓу 40 и 59 години. За да ги спречите, потребни ви се 2000 мг омега-3 на ден.

Селен

Жените имаат осум пати поголема веројатност да развијат проблеми со тироидната жлезда отколку мажите, а овие шанси се зголемуваат со возраста, но и со други фактори, како што е бременоста. Значи, ако сега ставате 35 или повеќе свеќи на вашата роденденска торта, добро е редовно да се прегледувате за какви било проблеми со тироидната жлезда. Покрај тоа, истражувањето покажа дека внесувањето на доволни количини на селен е од суштинско значење за да се спречат ваквите проблеми. Лесен начин да ја добиете препорачаната дневна доза од 55 mcg е да јадете 2-3 бразилски ореви 2-3 пати неделно.

watch anime free. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

AnimeFreak The Misfit of Demon King Academy: History’s Strongest Demon King Reincarnates and Goes to School with His Descendants (Dub) Episode 5

watch anime free High School DxD

AnimeFreak Hunter x Hunter (2011) (Dub)

animefreaktv Naruto

anime freaks website AnimeFreak Attack on Titan Season 2 (Dub)