October 17, 2021 18:49
Балкан

За одземањето на српските регистарски таблички од автомобилите Курти ја прозва „другата страна“

Косовскиот премиер Аљбин Курти за денешното симнувањето на српските таблички од автомобилите на Косово објасни не било желба на Приштина, туку било наметнато „од другата страна“. Според косовските медиуми Курит мислел на Србија. Договорот за слобода на движење помеѓу Косово и Србија беше постигнат во 2011 година, според кој српските таблички за автомобилите со ознаките на градовите во Косово беа укинати, како што се ПР (Приштина), ГЛ (Гњилане) КМ (Косовска Митровица), и треба да се направи пререгистрација на возилата на КС или РКС.

Курти во косовското собрание кажал дека сè додека граѓаните на Косово плаќаат за табличките кога ќе влезат во Србија, на сила ќе биде и обврската сите возила да ја имаат ознаката „РКС“.

Денешната акција на косовската полиција според косовскиот премиер била неопходна. Во оваа акција полицијата ги конфискувала сите неважечки таблички на административните премини.

Курти соопшти дека на 15 септември истекол договорот за табличките постигнат во рамки на Бриселскиот договор и наведе дека од тогаш престанало издавањето таблички со ознака „КС“.

„Очекувам сите граѓани правилно да разберат, денес почнува примената на договорот кој Србија го договори со Европската Унија. Регистарските таблички не се наша желба, туку тоа го наметнува другата страна“, кажа Курти.

AnimeFLV Watch english anime Online in HD for FREE

Watch [email protected] Episode Full

Website https://animeflix.nl: Watch Fastening Days 2 animeflix Episode Full animeflix aot

AnimeDao Watch anime online, English anime online HD

Hubpages: https://hubpages.com/@gogoanimebe

Dogforums: https://www.dogforums.com/members/animefreakws.320823/#about