January 21, 2019 23:46
Свет

За една недела девет жртви во лавини во Австрија

Во изминатите седум дена беа регистрирани големи врнежи од снег во Австрија, и во лавини загинаа девет лица.

Снегот синоќа престана да паѓа и ситуацијата во кризните подрачја е малку подобрена, но се најавуваат нови снежни врнежи.

Австриските власти го искорустуваат тоа за контролирани лавини што се закана за загрозување места над кои се наоѓаат, а со хеликоптери „оддувуваат” снег од дрвја покрај влажни сообраќајници за да спречат дрвја да паднат поради голем товар. Меѓу жртвите има Австријанци, Германци, Швајцарци и Словенци.

Related posts

Меркел цел на хакери: Објавени нејзини податоци од кредитни картички, мејл и број на мобилен телефон

Valentina

Маж уапсен за перење на пари, парите пронајдени во машина за перењe

Filip

Путин и Меркел телефонски разговараа за состојбата во Сирија

Igor