January 16, 2022 21:01
Хроника

За десет месеци казнети 385 пешаци во Тетово

Евиденција на тетовската полиција за учество на пешаци во сообраќајни незгоди бележи дека за изминатите десет месеци од годинава во Тетово и Tетовско имало 57 такви случаи, додека во редовни, засилени и акциски контроли вкупно санкционирани се 385 пешаци кои направиле различни прекршоци.

Најчести прекршоци се преминување улици надвор од пешачки премини, не движење по тротоари или не почитување на постоечката светлосна сигнализација на крстосниците.

Од Секторот за внатрешни работи Тетово и годинава потенцираат дека со превентивни активности се работи на подигнување на сообраќајната свест и култура на пешаците како учесници во сообраќајот. Заклучно со први овој месец на поширокото тетовско подрачје организирани се десетина сообраќајни поуки, во рамки на кои пешаците непосредно се запознаваат со нивните законски обврски во сообраќајот и со законските импликации доколку не се придржуваат кон обврските.

– Секторот за внатрешни работи Тетово апелира до пешаците да бидат максимално внимателни и редовно да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да не ја доведуваат во прашање сопствената и безбедноста на другите учесници во сообраќајот, а возачите секогаш да им даваат предност, вели портпаролот Марјан Јосифоски.

Во рамки на редовните санкционирања на прекршоците во сообраќајот утринава од 7 до 10 часот полицијата бележи 17 казни за возачи кои пребрзо возеле надвор од населено место. Изречени се казни од 45 до 400 евра во зависност од прекршоците, а за дел од нив има и мерка-времено одземање на возачките дозволи од три месеци до една година.

4anime tv. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

Attack on Titan

JoJo's Bizarre Adventure: Golden Wind (Dub) Episode 31

watch anime free Kuro Gal ni Natta kara Shinyuu to shitemita.

Pokémon Journeys: The Series

4Anime Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba (Dub) Episode 19