Свет

Захарова со критики за американските новинари

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова денеска ги критикуваше американските новинари кои за време на прес-конференцијата на американскиот претседател Џозеф Бајден отворено зборуваа за рускиот напад врз Украина, но се воздржаа да прашаат за проширување на НАТО.

„Изненадувачки е како американските новинари зборуваа за рускиот напад врз Украина за време на прес-конференцијата на Бајден, делувајќи како никогаш да не слушнале за проширувањето на НАТО на исток и за обврските на западните земји во однос на неделивоста на безбедноста. Како да не знаат ништо за провокациите на Киев и поддршката што ја добија од Вашингтон“, рече Захарова на Телеграма.

Ваквото однесување на новинарите таа го оцени како „криминален пропуст“.

Како што јави ТАС С, Западот и Киев неодамна шират гласини за потенцијална руска инвазија на Украина, што портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков ги опиша како „празни и неосновани“ тврдења, односно како трик на Западот да предизвика ескалација на тензиите.

https://animedao1.com/. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

watch animes AnimeDao BANANA FISH

Ranking of Kings

AnimeDao That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2

World's End Harem

Record of Ragnarok Episode 10