Македонија

Захариева со пријателски совет до Петков: Намалете со ентузијазмот

Во последните неколку години, само за Коридорот 8 меѓу Бугарија и РС Македонија се потпишани три меморандуми, потсети поранешната бугарска министерка за надворешни работи Екатерина Захариева за време на денешната дебата во бугарското Собрание, објави БГНЕС.

Захариева нагласи дека се потпишани најмалку 20 меморандуми за други области, но повеќето од нив останале на хартија и, како што вели таа, не се реализирани од страна на Скопје.

– Намалете го малку ентузијазмот, ќе ја кренете рампата многу високо и потоа ќе треба да се објаснувате, рече Захариева и додаде: „Ова е пријателски совет, а не непријателски“.

За документите потпишани со РС Македонија, Захариева нагласи: „Да видиме што ќе следи од нив“.

Премиерот Кирил Петков се согласи дека се работи за подготовки и потпишување и дека има уште работа за подобрување на односите со РСМ.

Тој најави дека на 4 февруари Бугарија и Северна Македонија подготвуваат заедничко чествување на Гоце Делчев по повод 150-годишнината од неговото раѓање.

Aniwatch - Free Anime Streaming Online - Aniwatch Official. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

ani watch AniWatch Attack on Titan (Dub)

free anime online Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Movie: Mugen Train

anime stream AniWatch DON'T TOY WITH ME, MISS NAGATORO

anime stream World's End Harem

My Hero Academia Season 3 (Dub)