August 2, 2021 21:48
Македонија

Засега нема потреба од нови мерки, заклучила денеска Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести денеска заседаваше и оцени дека епидемиолошката состојба поврзана со коронавирусот е стабилна и оти засега нема потреба од нови дополнителни рестриктивни мерки.

-И покрај бројот на активни случаи и позитивни од тестирани за Ковид-19, состојбата е стабилна, а во болниците нема притисок од хоспитализации. Комисијата за заразни болести во моментов останува на досега прпорачаните мерки, кои би се заостриле во моментот кога ќе се укаже таква потреба, соопшти денеска Министерството за здравство.

Комисијата на денешниот состанок, разгледувајќи ја епидемилошката состојба во државата констатирала дека лесно зголемување на позитивни од тестирани за Ковид-19 има во Скопје и Тетово.
Според анализите на Комисијата во Тетово, ширењето на вирусот е поради непочитување на препораките и протоколите при организирање семејни веселби и друг тип веселби во затворен простор.
Министерството за здравство апелира граѓаните да се придржуваат кон препораките за заштита и спречување на ширење на вирусот Ковид 19. 

ANIMEFLIX: Say "I Love You".: Mei and Marshmallow Meow anime episode 10 online free at https://animeflix.nl animeflix pokemon

Website https://animeheaven.pro: Watch Saenai Heroine no Sodatekata Fine animeheaven Episode Full animeheaven attack on titan

AnimeBee: Doraemon the Movie: Nobita and the Steel Troops (Dub) anime episode 1-a online free at https://animebee.to anime stream

Mobygames: https://www.mobygames.com/user/sheet/userSheetId,830158/

Seedandspark: https://seedandspark.com/user/animefreak

Mydramalist: https://mydramalist.com/profile/animeflixnl