August 15, 2022 20:07
Македонија

Засега нема закажана седница на бугарската собраниска комисија на која ќе се разгледува францускиот предлог

До овој момент нема закажана седница на Комисијата за надворешни работи на бугарскиот Парламент на која ќе се разгледува бугарскиот предлог за решавање на спорот меѓу Бугарија и Северна Македонија, јави дописникот на МИА од Софија.

Како што пренесува Бугарската национална телевизија (БНТ), парламентарната комисија ќе биде свикана најверојатно во четврток.

Членови на комисијата од владејачката коалиција, според БНТ, оценуваат дека гаранциите кои ги дава тој документ се добри за Бугарија – според нив Скопје треба да преземе ангажман пред ЕУ да го промени Уставот и да ги впише Бугрите како државотворен народ, и ако Северна Македонија не го направи тоа, нема да има преговори со ЕУ и соодветно на тоа нема да биде кренато ветото.

sunwin

sunwin tài xỉu tải sunwin sunwin web

sunwin club game sunwin sunwin club

sunwin

sunwin club game sunwin game sunwin